Kalendarze książkowe na zamówienie czy gotowe?

Kalendarze książkowe, to jedne z kalendarzy firmowych, które dostępne są w opcji indywidualnej i gotowej. Kalendarze określane jako gotowe to takie, które znajdują się w stałej ofercie, uprzednio przygotowane i czekające na naniesienie logo na okładkę oraz innego rodzaju elementy reklamowo-informacyjne. Kalendarze książkowe w opcji indywidualnej, to natomiast takie, które powstają na zamówienie Klienta wedle określonej przez Niego specyfikacji.

Kalendarze książkowe – wzory gotowe

Korzystanie z oferty kalendarzy katalogowych oznacza konieczność dopasowania istniejących wzorów do własnych potrzeb. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest pójście na niewygodny kompromis. Kalendarze książkowe w opcji gotowej dostępne są w bardzo szerokiej, rozbudowanej ofercie, więc nikt nie powinien mieć problemów z odnalezieniem takiego modelu, który najlepiej odpowiada specyfice firmy, a nawet kolorystyce firmowej.

Szeroki wybór związany z oferta kalendarzy gotowych dotyczy zarówno opraw, jak i bloków kalendarzy. Zdecydowana większość modeli kalendarzy dostępna jest w kilku formatach, w dwóch opcjach bloków, gdzie jedną jest blok dzienny, a druga tygodniowy. Oprawy tego rodzaju kalendarzy zostają z góry określone i najczęściej dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, gdzie pośród nich znajdują się również kalendarze z oprawami łączonymi.

Kalendarze z oferty gotowych wzorów mają istotną zaletę, która odróżnia je od kalendarzy powstających na zamówienie, a jest nią cena. „Gotowce” są kalendarzami o równie wysokiej jakości wykonania co kalendarze indywidualne, lecz dzięki przygotowaniu ich w większych ilościach możliwe jest osiągnięcie niższej ceny końcowej. Kalendarze te mają jednak jedną istotną wadę, która polega na ograniczonej ilości nakładu. Im bliżej końca roku, tym mniejszy wybór pozostaje firmom chcącym zakupić kalendarze dla siebie.

Indywidualne kalendarze książkowe

Skorzystanie z możliwości zakupu indywidualnych kalendarzy książkowych oznacza znacznie większa swobodę w kontekście określania ich końcowego wyglądu. Kalendarze, które wykonywane są na zamówienie mogą powstawać z najróżniejszych typów, rodzajów i kolorów oklein, co umożliwia osiągnięcie bardzo interesujących efektów. Dzięki połączeniu kilku efektownych materiałów skóropodobnych oraz dobraniu ich pod kątem firmowej kolorystyki można w łatwy sposób uzyskać „szyty na miarę” gadżet reklamowy, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych.

Kalendarze książkowe powstające na zamówienie mogą zostać wykonane w różnych opcjach opraw i bloków. Okładki kalendarzy mogą być twarde lub elastyczne, a w przypadku opraw twardych, mogą dodatkowo zostać wykonane z wykorzystaniem specjalnej tektury, która powoduje, że zewnętrzna cześć kalendarza jest miękka, lecz całość pozostaje sztywna, w niezmiennej formie. Bloki kalendarzy indywidualnych mogą być dokładnie takie jak w przypadku kalendarzy gotowych, ale również mogą zostać wykonane wedle indywidualnego projektu na zamówienie.

Cena kalendarzy indywidualnych jest niestety nieco wyższa od „gotowców” i uzależniona jest od rodzaju i typu okleiny użytej do produkcji okładki, rodzaju bloku oraz innych dodatków. Chcąc zamówić indywidualne kalendarze książkowe należy jednak pamiętać, że zamówienie na nie powinno być złożone wystarczająco wcześnie, gdyż ich produkcja, w szczególności w szczycie sezonu, wymaga dłuższego okresu oczekiwania.

Które kalendarze wybrać?

Pytanie to nie jest łatwe, gdyż aby na nie odpowiedzieć należy rozważyć kilka kwestii, jak na przykład koszty. Tak jak zostało wspomniane powyżej, dobre kalendarze książkowe z gotowej kolekcji są równie dobrej jakości co te, które powstają na zamówienie, więc jeśli nie mamy zbyt wygórowanych oczekiwań, to warto zastanowić się nad kalendarzami z oferty gotowej. Jeżeli jednak zależy nam na maksymalnym zbliżeniu wyglądu kalendarzy do kolorystyki i schematów graficznych używanych w firmie, to zdecydowanie najlepszym wyborem będą kalendarze na zamówienie.